تاریخچه ی شیشه در جهان

کاربرد شیشه در دکوراسیون داخلی + عکس
۳۰/۰۱/۱۳۹۸
جدیدترین انگشترها
قیمت انگشتر و نیم ست جواهر
۲۱/۰۴/۱۳۹۹

پیشینه ی شیشه و شیشه گری

تاریخ استفاده از شیشه طبیعی بیش تر به ساخت مهره و منجق های تزیینی و قطعات نوك تیز برای نیزه های چوبی مربوط می گردد. قدیمی ترین شیشه به¬دست آمده به¬صورت مهره تزیینی، واقع در دلتای رود فرات مربوط به هزاه سوم پ.م. است كهن ترین شیشه های ساخته شده، در آسیای باختری به¬دست آمده و متعلق به آلالاخ، نوزی، آشور و تل ال ریما است كه تاریخ آن را هزاره دوم پیش از میلاد دانسته اند.

فینیقی ها كه بازرگانان عهد باستان بودند و از طریق دریا تجارت می كردند، تاجران عمده سنگ طبیعی شیشه در آن دوران بودند كه بیش تر از مناطقی چون سیسیل و یا كارتاژ سنگ طبیعی شیشه را با كشتی و قایق به نقاط مختلف حمل می كردند . تحولات عمده ای كه در این دوره در ارتباط با صنعت شیشه اتفاق افتاده است می توان به شرح زیر خلاصه كرد :

ساخت شیشه مصنوعی از ذوب مواد اولیه آن در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد است. شیشه سازان بین النهرینی در ۱۵۰۰ پ.م. موفق به ساخت ظروف شیشه ای به روش قالب های ماسه ای شدند.

بزرگترین انقلاب در صنعت شیشه

در اوایل قرن اول میلاد ، بزرگترین انقلاب در شیشه سازی توسط سوریه ها در شهر صیدون انجام شد و آن روش دم یا فوت می باشد. قطب های اصلی شیشه سازی این دوره ونیز (ایتالیا) اسكندریه (مصر) و دمشق در سوریه بودند. ولی سایر قطب های قدیمی این صنعت یعنی بین النهرین در ایران نیز كم و بیش فعال بودند استفاده های آگاهانه از اكسید های فلزی و بویژه ابداع شیشه های اپال و رومی از دستاوردهای مهم شیشه سازان این عصر در ارتباط با تركیب بندی و مواد سازنده شیشه است. مهم ترین تحول اجتماعی قرن هفتم میلادی پیدایش اسلام و فرهنگ خاص آن بود كه با تسلط بر جهان و بویژه اسكندریه ، دمشق و بین النهرین شیشه سازی وارد مرحله تحول جدیدی گردید و در تاریخ شیشه سازی شرق ، این دوره به شیشه های عصر اسلامی معروف است.

مهم ترین دستاورد های شیشه سازی عصر اسلامی  :

– ابداع روش شیشه چرخی برای تولید شیشه تخت كه توسط سوری ها در حوالی قرن هفتم میلادی صورت گرفت .
– تراش عمیق كه بنای تصویر نگاری بر روی شیشه است .
– تنگ های شیشه ای با گردون دراز و باریك.
– ساخت ظروف درب دار و پایه دار.
– تحول در شكل و شیوه مینا كاری و استفاده از لعاب براق و مطلا كردن و ساخت شیشه¬های مینایی، پیدایش كاربرد های جدید شیشه ای برای ساخت حباب روشنایی لوستر و بطری.

شيشه سازي در اروپا

از اواسط قرن ۱۶ ميلادي به بعد به دليل تحولات و تجرد طلبي غرب، ركود شيشه سازي شرق آغاز شد و اروپا به توليد كننده عمده شيشه و در راس آن ها ونيزي ها به پيشگام تحولات و ابداعات صنعت شيشه تبديل شدند. حتي شكل ها و تزئينات بيان گر عصيان طلبي و تجرد طلبي در اروپاست.

شيشه سازي در اروپا گسترش جغرافيايي زيادي كرد و در اسپانيا، آلمان، چك و اسلواكي و انگلستان رواج يافت. انواع شيشه هاي سربي و بروسيليكات ابداع شد و در آخرين مرحله از گسترش جغرافيايي اين صنعت از اروپا به امريكا انتقال يافت و نهايتا در اواخر قرن ۱۹ استفاده از ماشين براي توليد شيشه وارد اين صنعت شد و تحولات بنيادين در كوره ها و ماشين ها در فرآيند توليد شيشه صورت گرفت.

صنعت شیشه در قرن ۲۰

در قرن ۲۰ شاهد ساخت خطوط تمام اتوماتيك توليد شيشه هستيم، ماشين­هاي شيشه سازي به صورت اعجوبه هاي الكتريكي – مكانيكي با سرعتي زياد وارد بازار شدند.

كوره هاي توليد ظروف شيشه با قدرت ذوب صد هزار تن در سال تجلي با شكوه همان روياي شيشه سازان عصر باستان است كه براي ساخت يك ظرف ساده شيشه اي قرن ها انديشه انساني خود را در كوره هاي كوچك كارگاهي خود سوزاندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الان بخرید